Lublinieckie ciekawostki (cz.27)

Lublinieckie ciekawostki (cz.27)

cd. Z grona samorządowców podpis złożył doktor Paweł Piechaczek (1882 – 1961) – starosta powiatu lublinieckiego i jednocześnie przewodniczący Wydziału Powiatowego, a z kolei lubliniecki Magistrat reprezentowali: burmistrz Feliks Orlicki ( 1867 – 1952) i trzej miejscy radni, to jest dentysta Czesław Durski, właściciel drogerii Józef Piotrowski (1884 – 1932) i rolnik Franciszek Bartuś.

W omawianej księdze widnieje 19 pieczęci różnych instytucji i organizacji działających w naszym mieście i powiecie. Pod każdą z nich znajduje się podpis, w większości czytelny, można więc ustalić ich autorów. Pieczęć dowództwa 74 Pułku Piechoty podpisem opatrzył podpułkownik Julian Janowski, zastępca dowódcy pułku (dowódcą był wtedy pułkownik Maksymilian Milan Marszałek). W imieniu Kolegium Misyjnego Ojców Oblatów podpis złożył ojciec Teofil Nandzik OMI, który w 1922 roku zakupił budynek byłego Zakładu Wychowawczego fundacji Franciszka Grotowskiego, umożliwiając im w ten sposób rozpoczęcie działalności w Lublińcu. W 1926 roku pełnił nawet funkcję superiora i ekonoma Zgromadzenia. Komendantem Wojskowej Komisji Uzupełnień był wówczas kapitan piechoty Jan Neugebauer i to on właśnie podpisał się w księdze.

Władysław Trznadel uwiecznił się jako naczelnik w imieniu Sądu Powiatowego w Lublińcu. Zawiadowca stacji o nazwisku Baranek reprezentował Kolej Górnośląską, a naczelnik Franciszek Swoboda – Urząd Powiatowy. Pod pieczęcią dyrekcji Gimnazjum Miejskiego w Lublińcu podpis złożył doktor Józef Arecki ( 1884 – 1940) pełniący swe obowiązki w latach 1925 – 1932.