O Lublińcu

Miasto Lubliniec

Lubliniec położony jest nad rzeką Lublinicą w dolinie Małej Panwi. Jest miastem w województwie śląskim, usytuowanym w jego północno-zachodniej części. To ważny węzeł komunikacyjny zarówno kolejowy, jak i drogowy – leży na skrzyżowaniu szlaków Opole-Częstochowa i Poznań-Katowice. Lubliniec jest zwany „Miastem św. Edyty Stein” ze względu na to, iż patronką Lublińca jest św. Edyta Stein.

Pomnik centrum Lubliniec
Autor zdjęcia: Monika Breguła

Lubliniec jest na 9 miejscu na liście największych miast województwa śląskiego pod względem powierzchni (po Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Częstochowie, Jaworznie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Rybniku i Sosnowcu). Według danych GUS z 31 grudnia 2008, miasto miało 23 992 mieszkańców. Lubliniec to dynamicznie rozwijające się miasto, zarówno w sferze gospodarczej, jak również turystycznej. Mieszkańcy pobliskiej aglomeracji śląskiej, bez potrzeby dalekich podróży, odnajdą tu miejsce, w którym istnieje możliwość wypoczynku na wielu płaszczyznach.

Cisza i spokój, sprzyjające odpoczynkowi, możliwość uprawiania różnych dyscyplin sportu, z dala od ruchliwych i hałaśliwych centrów przemysłowych to atuty, które miasto stara się wykorzystywać.Miasto ma wspaniałe warunki do rekreacji i wypoczynku. Otaczają go lasy i liczne zbiorniki wodne. Możliwości aktywnego wypoczynku zapewniają ścieżki pieszo – rowerowe wiodące poprzez piękne lasy do miejsc związanych z historią i kulturą naszego powiatu.

Łączna długość szlaków turystycznych wynosi około 250 km. Na terenach miejsko – leśnych powstało blisko 80km całkowicie nowych tras. Jednocześnie jest to jeden z największych systemów tras pieszo – rowerowych na terenie województwa śląskiego. Lubliniec zaangażował się w program „Rowerem po Śląsku”, którego celem jest stworzenie szerokiej i funkcjonalnej sieci tras i ścieżek rowerowych w naszym regionie

Wśród naszych gości hotelowych są i tacy, którzy przyjeżdżają do naszego miasta przede wszystkim dla pięknych leśnych terenów, które najlepiej zwiedzać na rowerze. W takim wypadku usługi hotelowe, które oferujemy są doskonałym rozwiązaniem noclegowym. Rano obudzisz się pełen energii i gotów na kolejne przygody rowerowe. Wasz portfel będzie również zadowolony, bo noclegi u nas to nie tylko komfort, ale i niskie ceny.

Największymi przedsiębiorstwami w mieście są: Lentex S.A. – produkujący wykładziny podłogowe i włókniny, TurboCare Poland S.A., Hygienika, Polmar, Hoger, Polimer, Enion S.A.

W Lublińcu znajduje się siedziba 1 Pułku Specjalnego Komandosów oraz Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. doktora Emila Cyrana. Miasto jest również siedzibą Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Niesłyszących i Słabosłyszących, Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” oraz największego w Polsce więzienia dla kobiet. W pobliskim Koszęcinie ma swoją siedzibę szeroko znany Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Lubliniec
Autor zdjęcia: Monika Breguła

Lubliniec jest dynamicznie rozwijającym się miastem, zarówno w sferze gospodarczej, jak również turystycznej. Mieszkańcy pobliskiej aglomeracji śląskiej, bez potrzeby dalekich podróży, odnajdą tu miejsce, w którym istnieje możliwość wypoczynku na wielu płaszczyznach.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytki / Kościoły

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Stanisława Kostki

Kościół św. Edyty Stein

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Wojskowy (bł. Piotra Jerzego Frassati)

Kościół Najświętszej Marii Panny (w kościele znajduje się ruchoma szopka)

Klasztor Ojców Oblatów

Krzyż na Górce Lubeckiej

Kamienice na Rynku Głównym / Kamienice na Małym Rynku / Ważniejsze pomniki

Pomnik bł. Jana Cebuli (Park Klasztorny)

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego (Cmentarz Wojskowy - ul. Stalmacha)

Pomnik św. Eugeniusza de Mazenod (Park Klasztorny)

Pomnik 74 GPP (Skwer przy skrzyżowaniu ulic: Grunwaldzkiej, Sobieskiego i 74 GPP

Pomnik Powstańców Śląskich (Cmentarz Wojskowy - ul. Stalmacha)

Pomnik Armii Krajowej (pl. Golasia)

Pomnik upamiętniający datę powrotu Ziemi Lublinieckiej do macierzy (ul. Sobieskiego)

Pomniki przyrody

Klon pospolity (Rynek Główny)

Żywotnik zachodni-grupa, 15 sztuk (Cmentarz Żydowski)

Cis pospolity (teren Zakładu Psychiatrycznego)

Buk pospolity (ul. Sobieskiego)

Dąb szypułkowy (pl. Sienkiewicza)

Lipa drobnolistna (ul. Sokoła)

Dąb szypułkowy (Nadleśnictwo Lubliniec oddział 338 d)

Dąb szypułkowy (teren Zakładu Psychiatrycznego)

Granit biotytowy (ul. K. Miarki)

Inne atrakcje

Muzeum Edyty Stein Miuzeum Pro Memoria Edith Stein

Leśniczówka Łopian

Zamek Lubliniecki

Park Miejski - zdj. 1, zdj. 2

Jednostka wojskowa - 1 Pulk Specjalny Komandosów (ul. Sobieskiego)

Obserwatorium astronomiczne (w I LO im. A. Mickiewicza)

Centrum Obsługi LUBEX

Hotele w Lublińcu

Budynki użyteczności publicznej

Starostwo Powiatowe

Urząd Skarbowy

Zabudowania w centrum; Rynek Główny, Mały Rynek i okolice - zdj. 1, zdj. 2

Basen miejski kryty

Kultura i rozrywka

Kultura i rozrywka Lubliniec jest miastem bardzo bogatym w wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. W mieście odbywa się wiele imprez i festiwali, kilka spośród nich ma charakter ogólnopolski i międzynarodowy. W Miejskim Domu Kultury mieści się kino „Karolinka” oraz „Galeria pod Glinianym Aniołem”.

Cykliczne imprezy w mieście:

Dni Lublińca

Przegląd zespołów rockowych.

Maraton Komandosa

Bieg o ``Nóż Komandosa``

Bieg Katorżnika

Bieg Noworoczny

Bieg Niepodległości

Rajd Lubliniecki

Lublinieckie Lato Filmowe

Ogólnopolski Festiwal Tańca Disco i Dance Show

Przegląd Twórczości Poetyckiej i Teatralnej

Europa w Lublińcu

Regionalny Konkurs Recytatorski

Szanowni Państwo…

Zdajemy sobie sprawę, że tak wielką ilość zabytków i innych atrakcji nie można zwiedzić w jeden dzień. Dlatego Lubex wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom i oferuje komfortowe pokoje hotelowe w rozsądnych cenach. Nocleg w Lubexie to gwarancja dobrego wypoczynku, wyśmienitego śniadania i niskiej ceny!