Lublinieckie ciekawostki (cz.21)

Lublinieckie ciekawostki (cz.21)

Każda miejscowość posiada wybitne osobowości, w tym duszpasterzy, wpływające na kształt jej dziejów dzięki swym chlubnym poczynaniom i pozostawionym dziełom.

Lubliniec może poszczycić się wieloma takimi osobami, jak chociażby księdzem Gustawem Majewskim (proboszczem i konwertytą), księdzem Pawłem Rogowskim (proboszczem w Jędrysku i działaczem narodowym), ojcem Janem Wilhelmem Kulawym OMI („patriarchą” polskich oblatów i założycielem Małego Seminarium Duchownego w Lublińcu), księdzem Józefem Dwucetem (proboszczem i działaczem Towarzystwa Czytelni Ludowych), księdzem pułkownikiem Janem Szymałą (kapelanem 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie), błogosławionym ojcem Józefem Cebulą (przełożonym lublinieckiej wspólnoty oblackiej i męczennikiem), biskupem Wilhelmem Plutą (teologiem i wychowawcą) czy księdzem Pawłem Misiem (proboszczem i budowniczym kościołów).

Listę tę można by wydłużyć, ale warto na niej umieścić jeszcze księdza Jana Urbaczkę z Parafii Świętego Mikołaja. We wspomnieniach jednego z ministrantów zachował się jako człowiek energiczny, żywotny oraz bardzo punktualny. Emanował dobrocią, uporządkowaniem i spokojem. Proboszcz Józef Żurek zawsze mógł liczyć na pomoc w sprawowaniu mszy, szczególnie w okresie nasilonych prac duszpasterskich. Przed każdą Eucharystią przebywał w konfesjonale. Uwielbiał czytanie książek, z którymi nie rozstawał się nawet w tym właśnie miejscu. Były to niełatwe publikacje z różnych dziedzin.