Lubliniec „per pedes”(cz.7)

Lubliniec „per pedes”(cz.7)

Dochodzimy do miejskiego parku założonego w latach 70 – tych XIX wieku. Wchodzimy do parku, idąc wydeptaną ścieżką. Po dojściu do asfaltowej ulicy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, skręcamy w prawo. Po lewej stronie widzimy budynek hotelu „Sparty”, a następnie budynki tego klubu sportowego. Lubliniecki Klub Sportowy „Sparta” został założony w 1936 roku. Wśród założycieli wymienić warto Alojzego Piotrowskiego. Był on pierwszym prezesem LKS – u stanowiącego wyraz jego sportowych pasji i jednocześnie aktywnym działaczem społecznym. Przed wojną i w czasach powojennych klub rozwijał się, mimo trudności.

W 1968 roku oddano do użytku gruntownie wyremontowany stadion. Oddany niedawno do użytku stadion posiada wymiary 105 x 68 metrów i dysponuje pojemnością 2200 miejsc. Klub w swej działalności nie ogranicza się jedynie do kwestii sportu kwalifikowanego, ale organizuje także szereg masowych imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym. Na stałe do kalendarza tego rodzaju przedsięwzięć weszły np. festyny z okazji Dni Lublińca, Dnia Dziecka czy Święta Sportu Szkolnego.

Naprzeciw boiska „Sparty” widzimy obiekt zwany popularnie „Zameczkiem”. Był on starym, drewnianym dworkiem, który w częściach został przeniesiony do Parku Miejskiego, a następnie zrekonstruowany i zaadaptowany do celów społeczno – towarzyskich. Obok niego w latach 70 – tych powstał pawilon (dziś hotel „Leśny”), wokół którego w późniejszym okresie zbudowano drewniane i murowane domki kempingowe.