Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na tle Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie (cz.1)

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na tle Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie (cz.1)

Pierwsza wzmianka o Koszęcinie pochodzi z roku 1275, gdy był on własnością Piastów Opolskich. Po bezpotomnej śmierci księcia Jana Dobrego stał się on kolejno własnością m.in. Jerzego Hohenzollerna, Ferdynanda Habsburga, Jana Kochcickiego i jego syna Andrzeja, Mikołaja Filipa von Rauthen ( za jego czasów gościł tu Jan III Sobieski z Marysieńką, idąc z odsieczą Wiedniowi), rodu Hohenloe. Siedzibą właścicieli Koszęcina był początkowo drewniany zamek. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Mikołaj Filip von Rauthen. Kaplica zamkowa i pałac wczesną wiosną 1945 roku zostały doszczętnie splądrowane. W 1972 roku część pałacu strawił pożar, ale spalone pomieszczenia zostały odbudowane i odnowione. Nieczynna od 1945 roku kaplica, w roku 2001 została wyremontowana, stając się Kameralną Salą Koncertową „Śląska”. Chór i orkiestra Zespołu mogą tu przyjmować swoją publiczność. To tutaj odbywają się kameralne koncerty okolicznościowe podczas imprez organizowanych w siedzibie „Śląska”.
Pałac otacza 22 – hektarowy park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XIX wieku. W jego zachodniej części znajduje się malownicze oczko wodne. Rosną tu drobnolistne lipy, klony, buki zwyczajne, jawory, jesiony wyniosłe i dęby szypułkowe. Jest też parę drzew egzotycznych: sosna wejmutka, kanadyjska i czarna, choinka kanadyjska, platan klonolistny czy jesion amerykański.
Pałac w Koszęcinie zaliczony jest do pierwszej kategorii zabytków. To jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Budowla składająca się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze, zachodnie, mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, a także tzw. Salę Zieloną, w której zachował się empirowy, okrągły piec kaflowy. Najstarszą częścią zabudowań jest jego północne skrzydło – odkryto tu bowiem kamienie pochodzące z XVI wieku. W obrębie pałacowo – parkowego kompleksu znajduje się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej, który w czasach książęcego panowania służył jako ujeżdżalnia. Natomiast dawny budynek folwarczny z końca XIX wieku służy dziś jako Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza. Tam też udostępniono dla zwiedzających Izbę Pamięci Zespołu „Śląsk”, w której znajduje się stała ekspozycja śląskich strojów ludowych oraz pamiątek z licznych tournée Zespołu. Na dziedzińcu pałacu stoi „Ławeczka profesorska” – pomnik Profesora Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu i jego wieloletniego dyrektora. Profesor wita zwiedzających, siedząc na swej ulubionej ławeczce, pali fajkę i trzyma w ręku nuty słynnej pieśni „Helokanie”. Pomnik stoi na dziedzińcu od roku 2006.
„Święto Śląska” to impreza organizowana dorocznie na przełomie czerwca i lipca pod pałacem koszęcińskim z okazji urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. To artystyczny piknik z wystawami, pokazami dawnych technik wytopu żelaza, pokazami walk rycerskich i występami zespołów folkowych.

 

Noclegi w Lublińcu Lubex zapraszają do odwiedzenia Koszęcina!