Z Lublińca do Częstochowy (cz.4)

Z Lublińca do Częstochowy (cz.4)

Częstochowa oferuje zwiedzającym niezwykłe budowle, w tym sakralne. Znajdująca się przy ulicy Krakowskiej Katedra św. Rodziny to okazała bazylika archikatedralna z początków XX wieku, neogotycka, trójnawowa świątynia, a przy tym jedna z największych bazylik w Polsce i Europie o długości 100 metrów. W 1997 roku dobudowano dodatkowo dwie wieże o wysokości 80 metrów. Katedra stoi niedaleko Starego Rynku i kościoła św. Zygmunta. Stary Rynek to średniowieczny plac w centrum Starej Częstochowy. Rozpoczyna się tu najpopularniejszy w tej części Polski Szlak Orlich Gniazd biegnący przez obszar całej Jury aż do Krakowa. Przy Rynku, a właściwie jego wschodniej i północnej pierzei, zachowały się zabytkowe kamienice. Od XV wieku do roku 1812 stał tu także ratusz, który jednak spłonął. W karczmie na rynku miał nocować Napoleon w drodze na Moskwę. W roku 2007 rozpoczęły się prace archeologiczne, podczas których odkryto studnię miejską oraz fundamenty miejskiej wagi i szubienicy. Kościół św. Zygmunta znajduje się przy placu Daszyńskiego. Jest murowany, gotycki, wzniesiony na początku XV wieku. Składał się wówczas z prezbiterium, nawy głównej i wieży. To najstarsza częstochowska świątynia, gdyż dokumenty wskazują na jej występowanie już w roku 1474. W XVII wieku dobudowano dwie kaplice i zakrystię, a w XVIII wieku – dwie nawy boczne i fasadę z dwiema wieżami. Z kolei kościół św. Barbary, na południe od Jasnej Góry, posiada piękny, neobarokowy ołtarz główny z 1882 roku, a boczne nawy mieszczą późnobarokowe ołtarze. Warta obejrzenia jest też marmurowa chrzcielnica oraz XVII – wieczna ambona z wizerunkami ewangelistów.
Na początku ulicy Kościuszki podziwiać można kamienicę kupiecką reprezentującą styl eklektyczny, a wybudowaną na planie litery L, której właściciele zostali rozstrzelani przez hitlerowców w roku 1940. Ta narożna kamienica posiada trzy kondygnacje z narożnym wykuszem dwukondygnacyjnym, z balkonami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami. Kryje się za nimi wieżyczkowy dach. Balkony wyposażone w ozdobne balustrady o dekoracji przypominającej formy maswerkowe. W połowie głównej arterii miasta (Aleja NMP 45), przy placu Biegańskiego stoi Miejski Ratusz. Powstał w roku 1828, dziś ładnie odrestaurowany, z charakterystyczną okrągłą wieżą. Szczyt budowli został przeszklony i stanowi
w związku z tym ciekawy punkt widokowy. Ratuszowe wnętrze to siedziba m.in. Muzeum Częstochowskiego posiadającego liczne działy: archeologiczny, naukowo – oświatowy, etnograficzny, przyrodniczy, historyczny, sztuki a także bibliotekę. Jest bardzo różnorodne, zachęca bogactwem eksponatów i zbiorów.
Naprzeciw Ratusza, przy Alei NMP, niedaleko Jasnej Góry znajduje się najpiękniejszy bodajże kościół pw. św. Jakuba. Mieści się w dawnej cerkwi. Już w 1582 roku stanął w tym miejscu pierwszy drewniany kościół, ale władze carskie zburzyły go w 1870 roku i wystawiły symbol swej władzy. W 1918 roku budowla stała się na katolicką świątynią nawiązującą do stylu bizantyjskiego. Jej generalny remont nastąpił w roku 1970.
………………………………………………………………………………………….
opracowano na podst.: wikipedia.pl, podróże.onet.pl, polskieszlaki.pl,,peuk.fiiz.pl, polska.trawel.pl,zabytkitechniki.pl