Szlakiem lublinieckich zabytków (cz.42)

Szlakiem lublinieckich zabytków (cz.42)

Przed nami gmach Kościoła Ojców Oblatów przy ulicy Józefa Piłsudskiego 6, datowany na wiek XIX. W roku 1922 Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło były Zakład Wychowawczy imienia Franciszka Grotowskiego. Celem było stworzenie Niższego Seminarium Duchownego. W 1925 roku rozbudowano całość, dobudowując dwa skrzydła – w roku 1928 zachodnie, a w roku 1930 wschodnie. W latach 1928 – 1931 wybudowano Kościół świętego Stanisława Kostki. Służył on początkowo głównie jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego poświęcona przez warszawskiego biskupa Stanisława Galla. Od 1956 roku w podziemiach kościoła znajduje się kaplica Matki Boskiej Fatimskiej.

Budowla jest murowana, posiada symetryczną bryłę, a nakryta jest dachem dwuspadowym o niewielkim spadku. Szczyt zwieńczony jest frontonem o gładkim tympanonie. Tympanon to architektoniczny detal występujący już w budowlach grecko – rzymskich, charakteryzujący się wewnętrznym trójkątnym polem pomiędzy gzymsami frontonu gładkim lub wypełnionym rzeźbą.

Południowa elewacja jest symetryczna – posiada pięć osi z niewielkimi, półkoliście zamkniętymi oknami w górnej części. W południowej części oraz narożach, kościół otoczony został arkadowym krużgankiem, który częściowo skrywa schody. W bocznych elewacjach znajdują się duże, półkoliście zamknięte okna. Część środkowa gmachu jest prostopadłościenna, a przylega do niej dobudowana w latach 1999 – 2000 wieża. Wzniesiona ona została na planie kwadratu, nakryta czterospadowym dachem i zwieńczona krzyżem. Elewacje budynku są boniowane.