Szlakiem lublinieckich zabytków (cz.29)

Szlakiem lublinieckich zabytków (cz.29)

Wiele ciekawych budynków obecnych jest przy ulicy Sobieskiego, do której docieramy skręcając z ulicy Żwirki i Wigury. Pierwszy z nich opatrzony numerem 8 powstał w latach 1911 – 1912 z inicjatywy zarządu miasta. Mieściła się tu szkoła średnia. Dwukondygnacyjny i nakryty mansardowym dachem z naczółkami budynek powstał na planie prostokąta. Dziesięcioosiowa elewacja frontowa zawiera otwory okienne, a w połaci dachu jest czteroosiowa wystawka.

Willa przy ulicy Sobieskiego 11 zbudowana została między 1920 i 1930 rokiem. Powstała na planie zbliżonym do kwadratu z półokrągłym tarasem znajdującym się na wysokości pierwszej kondygnacji. Materiał budulcowy stanowi otynkowana cegła, a nakrycie całości – płaski dach. Budynek posiada dwie kondygnacje i podpiwniczenie. Przestronne otwory okienne mają wymienioną stolarkę. Ich kształt został zmieniony. W willi mieści się obecnie żłobek.

Ciekawy architektonicznie budynek z przełomu XIX i XX wieku znajduje się pod numerem 14. Składa się z kilku połączonych ze sobą brył nakrytych dachem naczółkowym oraz wielospadowym. Przy narożniku willi mamy duże okna zamknięte łukiem, zaś przy dłuższej elewacji – półokrągły wykusz udekorowany szachulcowo w górnej partii. W szczytach budynku są po trzy okna, nad którymi ulokowano okulusy.

Usytuowana kalenicowo willa z numerem 15/17 pochodzi z roku 1930 i składa się z kilku połączonych brył nakrytych wielospadowym dachem. W połaci dachu są lukarny z poprzecznymi daszkami, a przy narożach elewacji – półkoliste wykusze, między którymi widnieją balkony



Exit mobile version