26 paź Szlakiem lublinieckich zabytków (cz.10)
Wracając ulicą Częstochowską w stronę ronda Władysława Opolczyka, na chwilę zatrzymujemy się przed kamienicą z numerem 14, datowaną na przełom XIX i XX wieku, posadowioną na planie prostokąta. Obiekt jest jednokondygnacyjny z wysokim mieszkalnym poddaszem. Budynek jest pięcioosiowy z pseudoryzalitem w środkowej części, krytym dwuspadowym dachem. W szczycie znajduje się ozdobny, schodkowy fryz oraz okulus. Elewacja oddzielona jest od poddasza dekoracyjnym, ceglanym gzymsem działowym. Okna zwieńczone są nadprożami, a w szczytowej elewacji znajdują się otynkowane blendy.
Z ulicy Częstochowskiej skręcamy na prawo w ulicę Zwycięstwa, gdzie pod numerem dziesiątym figuruje jednopiętrowa kamienica z użytkowanym poddaszem, usytuowana kalenicowo do drogi. Budynek nakryty jest dwuspadowym dachem z dwuosiową wystawką. Trzyosiowa, frontowa elewacja zwieńczona została gzymsem. Jedna ze szczytowych elewacji mieści wejściowy otwór.
Do kolejnego obiektu dotrzeć można samochodem, rowerem lub pieszo. Z ulicy Zwycięstwa, przy której znajduje się nasz gościnny hotel „Lubex” , już tylko dwa kilometry do ulicy Witosa, gdzie pod numerem 42 obserwujemy ciekawą, XIX – wieczną, murowaną kamienicę, z dwiema wysokimi kondygnacjami i użytkowym poddaszem. Wzniesiona została na planie litery L. Pod oknami znajdują się ozdobne gzymsy. Okna zamknięte są odcinkowo, a szczyty z niewielkimi sterczynami. Zakończenie elewacji stanowi ozdobny gzyms wieńczący. Okna oraz wejście obwiedzione są ozdobnymi opaskami.