Spacer po Lublińcu

Spacer po Lublińcu

Odwiedzasz Lubliniec służbowo i wybrałeś noclegi LUBEX? Masz tylko kilka wolnych godzin w mieście, ale chcesz poznać nową okolicę? Zapraszamy Cię na krótki spacer po najważniejszych atrakcjach naszego miasta.

Przede wszystkim warto zobaczyć punkt centralny Lubińca, jakim jest niewątpliwie Rynek – plac Konrada Mańki. Współczesną zabudowę Rynku tworzą tu odrestaurowane kamienice z XIX i XX wieku – najstarsza z nich została wybudowana w latach 1792-1793. Przedłużeniem głównego rynku jest tzw. Mały Rynek z miejskim skwerem, w centrum którego postawiono pomnik patronki miasta – Edyty Stein. Patronka Lublińca doczekała się również muzeum swojej pamięci, które powstało w 2009 roku w kamienicy przy ul. Edyty Stein 2, należącej kiedyś do jej dziadków Courantów. Nowoczesny obiekt składa się z dwóch sal wystawienniczych ze stałą ekspozycją oraz ekranami, na których wyświetlane są m.in. filmy z obchodów nadania Lublińcowi patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża-Edyty Stein.

Będąc w okolicy Rynku warto zrobić sobie krótką przerwę, odpocząć na ławce i skosztować lodów naturalnych własnej produkcji z lodziarni Lody na Rynku. Można również wpaść na coś konkretnego do jedzenia do restauracji Zapiecek, by nabrać sił do dalszej drogi.

Kolejne kroki w trakcie spaceru po Lublińcu proponujemy skierować do Klasztoru Ojców Oblatów, który mieści się przy ul. Piłsudskiego 6. To ciekawy kompleks architektoniczny, łączący Kościół p.w. św. Stanisława Kostki – wybudowany w latach 1928 – 1931 z zabytkowym gmachem dawnego zakładu wychowawczego dla sierot fundacji Franciszka Grotowskiego,  wzniesionym w latach 1843-1848. Obecnie mieści się tu Zespół Szkół im. św. Edyty Stein prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Na jego terenie warto zobaczyć także grotę Matki Bożej z Lourdes, pomnik św. Eugeniusza de Mazenoda oraz ciekawe witraże z lat 50 XX w.

Na koniec wycieczki po Lublińcu, wracając aleją Solidarności w kierunku noclegów LUBEX, zachęcamy jeszcze do zatrzymania się przy drewnianym kościele p.w. św. Anny, który został wzniesiony w 1653 roku, na ówczesnym przedmieściu. Jego fundatorem był właściciel dóbr lublinieckich, Andrzej Cellary. Co ciekawe, budowla została całkowicie rozebrana i zrekonstruowana w latach 1996-2004.

Po takim spacerze na pewno docenisz wygodne łóżko z prozdrowotnym materacem, które będzie na Ciebie czekało w pokoju LUBEX.