Śląskie smaki

Śląskie smaki

Noclegi w Lublińcu „Lubex” zapewniają miłą, profesjonalną obsługę, ponadto pyszną kawę i ciasto. W jego pobliżu znajduje się piekarnia i cukiernia oferująca między innymi typowo śląskie wypieki.
Kuchnia śląska wywodzi się z samowystarczalności wiejskich gospodarstw. Obok gwary stanowi rozpoznawalną część naszej etnicznej tożsamości. Smaczna, pożywna, jednak też bardzo zróżnicowana – ze względu na zamieszkującą te tereny ludność polską, czeską, żydowską, niemiecką czy austriacką. Ten kulturowy tygiel stworzył niepowtarzalne smaki. Podstawą kuchni są dania przygotowywane z niedrogich produktów, np. kasz czy ziemniaków. Najważniejsze jednak miejsce zajmują ziemniaki pod różną postacią. Tradycyjnym warzywem jest kapusta, najczęściej kiszona. Mięso jedzono dawniej niezwykle rzadko, z kolei nabiał i produkty roślinne zajmowały w żywieniowej piramidzie ważne miejsce.
Śląskie potrawy podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy zupy, takie jak żur czy wodzionka (przygotowana z pokrojonego w kawałki chleba, czosnku roztartego z solą i smalcu zalanych wrzątkiem), a także krupnioki i żymloki . Do grupy drugiej należą dania świąteczne przygotowywane z wykwintnych i bardziej zróżnicowanych składników, np. rosół z makaronem, białe i ciemne( z dodatkiem tartych, surowych ziemniaków) kluski, wołowe rolady itp. Szczególna celebra odnosiła się do dań wigilijnych przygotowanych z dużą starannością, takich jak: śledzie w śmietanie, śledzie opiekane w zalewie octowej, pieczony karp, zupa rybna, makówki z dodatkiem licznych bakalii, wykwintny piernik w czekoladzie. Przy okazji Wielkanocy potrawy były mniej zróżnicowane, ale i tu znaleźć można było pyszne faszerowane jajka, żurek gotowany na wędzonce, kołocz z serem i makiem.
Tradycyjna kuchnia śląska ceniona jest w całej Polsce. Każdemu, kto choć raz spróbował śląskich specjałów, nie trzeba tłumaczyć, dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością. Dania bazują na wielu sekretnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, są pyszne i sycące. Wszak śląskie przysłowie powiada: „Lepiej dać piekarzowi, niż doktorowi.” Dzięki celnemu połączeniu przypraw otrzymuje się niepowtarzalne smaki wykwintnych dań .
A teraz parę przepisów na typowo śląskie potrawy:
żurek przygotowuje się na bazie wywaru z wędzonki, zakwasu z żytniej mąki razowej i jarzyn; wśród przypraw króluje czosnek, sól, pieprz i maggi; podaje się go ze śmietaną, ziemniakami i jajkiem na twardo
krupnioki – trzon tej potrawy stanowią jelita nadziewane kaszą jęczmienną oraz surowa krew; całość przyprawiona jest solą, pieprzem, zielem angielskim i smalcem
kołocz przyrządza się z ciasta, którego bazę stanowi mąka pszenna, drożdże, jajka, masło, cukier i mleko; całość po wyrobieniu dzieli się na dwie części, przekładając je masą serową lub makową; wierzch dekoruje się kruszonką, czyli posypką z masła i mąki.