Lublinieckie ciekawostki (cz.12)

Lublinieckie ciekawostki (cz.12)

Pod koniec lat 70. nowością stało się zaangażowanie sześciu werblistek wzbogacających swą grą marszową przerwy w grze orkiestry. Podczas odwiedzin przez papieża Jana Pawła II Góry świętej Anny w roku 1983, nasza orkiestra weszła w skład dwutysięcznego zespołu muzyków z Górnego Śląska, witając Gościa „Marszem Uroczystym”. W 1987 roku orkiestra została odmłodzona, bowiem jej szeregi wzbogacili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, gwarantując znaczny wzrost poziomu artystycznego. Członkowie orkiestry brali ponadto udział w spotkaniach integracyjnych.

W czasach przemian ustrojowych, tylko dzięki staraniom kapelmistrza Michała Kościelnego, udało się uratować zespół, który wszedł w struktury Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na przełomie XIX i XX wieku orkiestra zaczęła podlegać Miejskiemu Domowi Kultury, będąc opłacaną z miejskich funduszy. W 2008 roku wyjechała do Japonii na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny. Koncertowała także w miastach partnerskich: Kiskunmajsy na Węgrzech, Kravare w Czechach czy Loerrach w Niemczech. Zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Kole. Zyskała tym samym sławę w kraju i za granicą, stając się ambasadorem naszego miasta.

Orkiestra przeprowadza próby w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Sokoła. Uświetnia miejskie uroczystości, na przykład koncerty (z okazji 50 – lecia Miejskiego Domu Kultury, powitania nowego roku, Lublinieckiej Nocy Kulturalnej, Piosenki Biesiadnej).