Lisowicki smok – Noclegi Lubex zapraszają na ciąg dalszy

Lisowicki smok – Noclegi Lubex zapraszają na ciąg dalszy

Jak wyglądały dzisiejsze Lisowice przed 200 milionami lat, czyli w permie i triasie? Wchodziły w skład Pangei, tj. jednego wspólnego kontynentu. Pod koniec triasu (w tzw. retyku) morze zalało Zachodnią Europę. Przez retyckie Lisowice przepływała rzeka, nanosząc materiał z południowych wyżyn. Do Lisowic spływał węgiel drzewny, liście i gałązki, a z morza zachodnioeuropejskiego – rekiny. Dwudyszne ryby suchą porę spędzały zagrzebane w mule. Płaz cyklotozaur był znacznie większy od tego z Krasiejowa. Podobne znaleziono w Niemczech i Szwecji. Błoto starorzecza zakonserwowało kości ogromnych gadów żyjących w pobliżu lub w lasach na południu. Właśnie dicynodont lisowicki reprezentuje dawne ssaki o gadziej budowie ucha.
Stała wystawa unikatowych, na skalę światową, skamieniałości jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Niektóre z nich można nawet dotknąć. Ponadto w Muzeum Paleontologicznym organizowane są wystawy czasowe, np. kolekcja pt.: „Świat skamieniałości i minerałów Roberta Borzęckiego” czy wystawa pt.: „Tajemnica pra – – pióra z Kazachstanu”, na której zobaczyć można doskonale zachowane skamieniałości jurajskie z jeziora Krakatau (ryby, owady, roślinność). Organizowane są również spotkania paleontologiczne i noce w muzeum, podczas których istnieje możliwość nawiązania rozmowy z naukowcami, paleontologami czy osobami biorącymi udział w wykopaliskach. Prawdziwa to gratka dla miłośników geologii, biologii, a także tych wszystkich, którzy interesują się przeszłością naszej Ziemi.
W Muzeum odbywają się także różne konkursy, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (plastyczne, wiedzy, fotograficzne, literackie), a prace uczestników prezentowane są na wystawach. Konkursy te aktywizują ludzi w różnym wieku, stanowią też wspaniałą okazją do sprawdzenia swej wiedzy i umiejętności. Od kilku lat, 1 maja, odbywa się Ogólnopolski Bieg „Tropami Śląskich Dinozaurów”. Dla zwiedzających ekspozycję przygotowano dostosowane do wieku zajęcia edukacyjne (zabawowe, plastyczne, lekcyjne). Muzeum znajduje się w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym z dostępną kawiarenką internetową, biblioteką, salą odpowiednią do organizacji kursu, konferencji czy rodzinnego spotkania. Centrum oferuje ponadto boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci i altankę z miejscem na ognisko.
W ciągu kilku lat działalności Muzeum zostało odwiedzone przez liczne osoby z Polski, Europy i świata. W Księdze gości znalazły się wpisy przybyłych m.in. z Południowej Afryki, USA, Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii. Świadczy to o ogromnym prestiżu, jakim cieszy się to niezwykłe Muzeum i jego atrakcyjne zbiory. Amerykańskie czasopismo „Science” w styczniu 2019 roku opublikowało artykuł autorstwa polskich paleontologów, Tomasza Suleja i Grzegorza Niedźwiedzkiego o lisowickim smoku, w początkach sierpnia gościło w Lisowicach studio plenerowe Polskiego Radia Katowice, zaś mniej więcej w połowie sierpnia planowana jest Noc w Muzeum (spotkania warsztatowe, zabawy, konkursy).
Warto odwiedzić to miejsce oddalone tylko kilka kilometrów od Lublińca i hotelu „ Lubex”. ZAPRASZAMY!
………………………………………………………………………………………….
opracowano na podstawie: muzeumlisowice.pl

Zapraszamy do zwiedzenia okolic Lublińca i skorzystania z naszej oferty tanich noclegów w centrum miasta Lubliniec – LUBEX zaprasza!