02 lip Dzień na rowerze – propozycja trasy rowerowej 100 km
Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mają w okolicy Lublińca do dyspozycji naprawdę wiele ciekawych tras rowerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie – 10 km wypad do Kokotka, 20 km rundkę po terenach wokół miasta lub całodzienną wyprawę po okolicznych miejscowościach. Dziś przedstawimy pomysł na tę ostatnią opcję. 100 km na rowerze w jeden dzień to nie problem, gdy pogoda dopisuje i ma się dobre towarzystwo. Zatem przygotujcie sprzęt, spakujcie plecak, zaproście znajomych i ruszajcie aktywnie spędzić czas w okolicach Lublińca!
Jak zawsze, ruszamy spod noclegów „LUBEX”, a za pierwszy cel wycieczki obieramy Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. Z miasta wyjeżdżamy więc ulicą Częstochowską i kierujemy się na Herby przejeżdżając przez Kochanowice i Lisów po to, by dotrzeć do biura Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie.
Następnie, drogą nr 905, jedziemy do Boronowa, gdzie warto zrobić przystanek przy zabytkowym drewnianym kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego, który powstał w XVII w. Stamtąd za kurs obieramy kolejny zabytek na trasie – tj. Kaplicę Najśw. Serca Pana Jezusa z 1774 r. w osadzie Dębowa Góra. Dalej wjeżdżamy do rezerwatu przyrody „Rajchowa Góra”, przez który prowadzą leśne ścieżki. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się zobaczyć dzięcioła zielonego lub myszołowa zwyczajnego, które mają tu swoje siedliska i gniazda.
Z „Rajchowej Góry” ruszamy w kierunku Hutek, a następnie Lubszy, by dotrzeć do Woźnik. To kolejna miejscowość, w której warto zrobić postój. Na uwagę zasługuje tu Pomnik Obrońców Ojczyzny poległych w pierwszych dniach września 1939 r. oraz zabytkowy drewniany kościół cmentarny św. Walentego. Z Woźnik ruszamy przez Sośnicę, Piasek i dalej drogą nr 906 do Koszęcin, gdzie mieści się zespół pałacowy w stylu klasycystycznym, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Kierując się z powrotem do Lublińca, przejedziemy jeszcze przez kolejny rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny, który chroni m.in. stanowisko lęgowe żurawia zwyczajnego i torfowisko z pierwotną roślinnością bagienną i przybrzeżną. Na koniec zaś dotrzemy do Kokotka, gdzie po całodziennej przejażdżce można zażyć kąpieli w Stawie Posmyk.